Dijital Röntgen (CR)

Radyoloji alanında sıklıkla tercih edilen, X ışınları aracılığıyla vücudun belirli bölgelerinin görüntülenmesi yöntemidir. Elde edilen görüntülerin bilgisayar ortamına aktarıldığı için, bu yöntem hem kontrastlı hem de kontrastsız olarak uygulanabilmektedir. Uygulama alanının çeşidine göre hazırlık evresi farklılık gösterebilmektedir. Hastalığın teşhisinde yardımcı bir görüntüleme yöntemi olan dijital röntgenin hasta sağlığı açısından pek çok avantajı bulunmaktadır.

 

Dijital Röntgenin Avantajları

Radyolojideki ilk görüntüleme yöntemi olan dijital röntgenin geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. Akciğer, kemik, omurga ve eklem yapıları, böbrekler, yemek borusu, ince ve kalın bağırsak, idrar yolları, mide gibi vücudun hemen hemen her bölgesinde tercih edilebilmektedir. Dijital Röntgen;
•    Röntgen filmlerinin banyo süresi bulunmamaktadır. Bilgisayar ortamında hekim tarafından kolaylıkla incelenebilmektedir. Bu nedenle işlem süresi kısadır.
•    Düşük maliyetli bir işlemdir.
•    Kontrast ayarının dijital ortamda yapılabilmesi sayesinde görüntü kalitesini iyileştirmek mümkündür.
•    Teknik bir hatadan kaynaklanan çekim tekrarları daha azdır. Bu nedenle hastanın gereksiz radyasyon alma riski minimuma indirilmiş olur.
•    Dijital röntgen çekimi sonucu elde edilen görüntüler CD'ye aktarılabilmektedir. Bu sayede farklı bir klinikte de hastanın durumunun değerlendirilmesi mümkündür.

Dijital Röntgen Çekimi Nasıl Yapılır?

Röntgen çekimi çekilecek bölgeye göre farklı metodlar barındırmaktadır. Örneğin ince bağırsak ve kalın bağırsak röntgeni çekimi için çekim öncesinde bağırsak temizliği yapılmaktadır. Hasta çekime aç gelmelidir. Kontrastlı olarak yapılan bu işlem ortalama 15-20 dakikada tamamlanabilmektedir. Sindirim yollarının röntgen çekiminde yine kontrastlı madde kullanılmaktadır.
Akciğer röntgeninde hasta için herhangi bir maddeye gereksinim duyulmadan, doğrudan çekim yapılmaktadır. Kemik çekimleri de hastaya uygun pozisyonlar verilerek herhangi bir hazırlık gerektirmeden gerçekleştirilmektedir.

Dijital Röntgen Çekiminin Zararı Var Mıdır?

Dijital röntgen iyonize radyasyon içermesi bakımından çeşitli zararlar içermektedir. Ancak konuyla ilgili en çok dikkat edilmesi gereken nokta röntgen çektirecek kişinin hamile olup olmadığıyla yakından alakalıdır. Hamilikte röntgen çektirmek, anne karnındaki bebekte çeşitli anomaliler, zeka, büyüme ve gelişme evresinde gerileme, genetik bozukluklar vb. riskler durumlar içermektedir. Bu nedenle aciliyet içermedikçe röntgen çekiminin hamilelik süreci sonrasına ertelenmesi tavsiye edilmektedir. Unutulmamalıdır ki, dijital röntgenden alınan radyasyonun zararı, bebeğin hamileliğin hangi evresinde olduğu ve radyasyonun dozuyla da doğrudan ilişkidir.
Hamile ve çocuk yaş grubu dışındaki hasta grubunda de; iyonize radyasyonun doku ve hücreye verdiği zarar minimal olup; elde edilen fayda burada göz önünde bulundurulmaktadır.